Διαγωνισμός SMS NΕΟΛΑΙΑΣ 2009: ^27Δημιουργία ψηφιακού βίντεο για το Περιβάλλον^27

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού smsofyouth μαθητές 4 τμημάτων του γυμνασίου του σχολείου μας  δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά, δημιούργησαν μια σειρά από ολιγόλεπτα βίντεο προκειμένου να ευαισθητοποιήσουν πάνω σε διάφορα θέματα που σχετίζονται με την προστασία του περιβάλλοντος (π.χ. τη μόλυνση του νερού, τη σπατάλη νερού, την υπερθέρμανση του πλανήτη, την ανακύκλωση, κ.λπ.).

Οι εργασίες αυτές βρίσκονται στο youtube κι έχουν υποβληθεί  στο site του διαγωνισμού, όπου διενεργείται ψηφοφορία μέχρι τις 14 Απριλίου.

Πέρα, όμως, από το διαγωνιστικό μέρος, η ενασχόληση με τις συγκεκριμένες εργασίες κατάφερε να βελτιώσει τις γνώσεις και τις δεξιότητες των μαθητών μας γύρω από τα παραπάνω θέματα αλλά και να καλλιεργήσει στάσεις και ικανότητες  σε σχέση με το πως μπορεί να δουλεύει κανείς σε μια μικρή ομάδα και σε σχέση με το πως  καταφέρνει με τη χρήση πολυμεσικής τεχνολογίας να δημιουργεί μικρά βίντεο κ.λπ.

Οι εργασίες με τις οποίες συμμετέχουν οι μαθητές μας στο διαγωνισμό είναι οι εξής (για να δείτε τα βίντεο πατήστε στον τίτλο):

Water pollution
We are polluting water and we may not be able to find drinking water in the near future. Think about it and take action now!
Ονόματα μαθητών: Σαββαίδης Γιώργος, Φαρμάκης Ορέστης, Τέλης Δημήτρης

Google the environment
You’ ll be alarmed, if you google environmental issues with the hideous information that you will discover! Whether you look up water pollution, global warming, recycling, etc., the results will be shocking. Our planet is in danger! Maybe the sound of bells ringing, will help you to wake up!
Ονόματα μαθητών: Καραγκούνης Ανδρέας, Πηλίτσης Γιώργος, Ελεμές Στέλιος, Παπαμόσχου Βασίλης

Revolution - Pollution
A rap song with Greek and English lyrics that discusses the tragic results of not taking care of the environment.
Ονόματα μαθητών/τριών: Δοδούσης Θοδωρής, Αυλίδης Κωνσταντίνος, Δημόκα Ξένια, Δόντσιου Λιάνα, Ισμαήλ Ναρίν

Τime is up!
Η αλόγιστη χρήση ενέργειας και σπατάλης ηλεκτρικού ρεύματος (π.χ. ξεχνάμε αναμμένα μηχανήματα, φώτα, κ.λπ.) οδηγεί σε καταστροφή του περιβάλλοντος. Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη και δεν υπάρχει πια χρόνος για να επανορθώσουμε.
Ονόματα μαθητών/τριών: Βεργοπούλου Χριστίνα, Δανιήλ Ιφιγένεια, Καρτάλη Έλενα, Περδικάκης Μάνος, Πετκάκης Γιώργος, Σερβετάς Βασίλης, Σιέμπης Τίμος, Σκράγκ Αλέξανδρος

The ozone layer hole and its causes
Εμείς οι άνθρωποι κάθε μέρα με τη συμπεριφορά μας καταστρέφουμε το περιβάλλον αλλά κι εμάς τους ίδιους. Η ζωή μας επηρεάζεται από τις πράξεις μας όπως η μόλυνση εξαιτίας της αλόγιστης χρήση των σπρέυ και άλλων βλαβερών ουσιών
Ονόματα μαθητών/τριών: Λαμτσίδου Αρίστη, Ορφανίδου Ανδρονίκη, Πετροπούλου Αντιγόνη, Συροπούλου Θάλεια

The Earth
Our earth is unique. It’s beautiful. But we are destroying it. Its future is in our hands. Look at how beautiful it could be. We must act now in order to maintain its beauty!
Ονόματα μαθητών/τριών: Φανουράκη Χριστίνα, Παγώνη Σοφία, Παπαδοπούλου Μαρία

Το νερό
Βρισκόμαστε στο έτος 2012. Η αλόγιστη χρήση του νερού έχει οδηγήσει σε έλλειψη όλων των αποθεμάτων νερού. Βίαιες συγκρούσεις και πόλεμοι έχουν ξεσπάσει σε πολλές πόλεις του κόσμου. Στη Θεσσαλονίκη δεν έχει φτάσει ο πόλεμος ακόμα αλλά γίνονται πορείες για να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος σε σχέση με αυτό το σοβαρό θέμα.
Ονόματα μαθητών/τριών: Ιρώ Γκριμπίζη, Αγγελική Σιαμπίρη, Θεοδώρα Γεωργιάδου

Save our planet!
Hazardous waste, air pollution, water pollution, gas pollution.
Ονόματα μαθητών: Ιάσωνας Χατζηκώστας, Δάπης Αθανάσιος

Our environment is in danger!
Water pollution Water shortage, radioactive threats, what’s our world coming to?  Think of our environment before we pay a heavy price.
Ονόματα μαθητών/τριών: Γκούντα Αναστασία, Ευθυμιάδου Γεωργία, Καζαντζίδου Ελπίδα, Λιόγγος Γιώργος